BAYRAM TATİLİNDE SİBER SALDIRI KURBANI OLMAYIN

  • Lore Security
  • 30 Temmuz 2020
BAYRAM TATİLİNDE SİBER SALDIRI KURBANI OLMAYIN

Bayram tatilinde siber suçlular kendilerine uygun kurbanlar bulmak için birçok yöntemle yine iş başında olacaklardır.

-Tanımadığınız kişi ve kimselerden gelen maillere dikkat edin.

Siber suçlular oltalama yöntemiyle kurban bulabilmek için sizlere çok cazip kampanya ve tekliflerle ulaşabilir. Göndericisini tanımadığınız tüm mesaj ve maillerin güvensiz olması durumunu göz ardı etmemeniz sizi siber saldırıya maruz kalmaktan kurtarabilir.

-İşletim sisteminizin güncel olduğundan emin olun.

İşletim sisteminizi mutlaka güncel tutmalısınız. Güncel olmayan işletim sistemleri siber saldırganlar için arka kapı yada başka açıkları barındırabilir.

-Antivirüs ve güvenlik programlarınızı güncelleyin.

Sürekli gelişen siber saldırı dünyasına karşı koyabilmek için antivirüs ve güvenlik yazılımlarınızın güncel olması size daha etkili koruma sağlar.

-Verilerinizi mutlaka yedekleyin.

Seyahate çıkmadan önemli verilerinizi mutlaka yedekleyin ve güvenli bir ortamda saklayın. Böylece bilgisayarınız, tabletiniz veya telefonunuz çalındığıda ya da kaybolduğuda verilerinizi kaybetmemiş olursunuz.

-Ücretsiz ve halka açık Wifi noktalarını kullanmayın.

Ortak Wi-Fi noktalarından, gerekmediği sürece parasal işlemler yapmayın. Güvenliği kuşkulu halka açık kablosuz internet noktalarından bankacılık işlemleri ya da online alışveriş yapmayın. Özel bilgileriniz başkaları tarafından görüntülenebilir.

Loresecurity ailesi olarak güvenli bayramlar dileriz.

Lore Security
Admin