Ağınızı güvenli alt ağlara bölün…

  • Lore Security
  • 12 Temmuz 2020
Ağınızı güvenli alt ağlara bölün…

Network Segmentation, olabildiğince basit bir şekilde söylemek gerekirse, daha büyük bir bilgisayar ağını birbirinden izole edilmiş birkaç küçük alt ağa bölme uygulamasıdır.

Bir ağın farklı bölümlerini birbirinden izole etmenin avantajlarını ortaya koyarken, birkaç kuruluşun uygulamayı tam olarak uyguladığı görülüyor. Aslında, yaptığımız bir çok müşteri toplantı verilerine göre, “hemen hemen tüm bilişim teknolojisi uzmanları ağ bölümlendirmesinin temel bir güvenlik önlemi olduğuna inanıyor olsa da, kuruluşların dörtte birinden azı uyguluyor.”

Birçok işletmenin Network Segmentation kurmamış olmasının bir nedeni, kurmanın bir angarya olaması, buna ek olarak mevcutta bulunan ürünlerin efektik kullanılamaması, yoğunluk ve zamansızlık diyebiliriz. Network altyapısı hakkında ayrıntılı bilgi gerektiren, böylelikle bölümleri ve kontrol noktalarını güçlendirerek, güvenliği aşmak için herhangi bir boşluk veya geçici çözüm bırakmadan sonuca varabiliriz.

Bazı önemli avantajları şunlardır:

Saldırganların Yavaşlatılması: Network Segmentation kullanmanın en büyük yararlarından biri, saldırı sırasında size ekstra zaman kazandırmasıdır. Bir saldırgan ağınızı başarılı bir şekilde istismar etmesi durumunda, diğer segmente edilmiş ağa geçmesi, mevcut ağdan ayrılması ve diğer ağlara kaynaklara erişimi zorlaşacaktır. 

Daha Güçlü Veri Güvenliği: Hassas verileri korumak daha kolay hale gelir. Hassas veri içeren sunucular ve ağınızın dışındaki her şey arasında bir ayrım katmanı oluşturmak, veri kaybı veya çalınma riskini azaltmak için en güvenli yöntemlerden biridir.

İç Politikaların Uygulanması: Network Segmentation işinizi içeriden gelen saldırılar ve dışarıdan gelen saldırılardan korumanıza yardımcı olur. İç kullanıcıların erişim politikalarını Segmentation sayesinde daha kolay uygulayabilirsiniz.

Lore Security
Admin