DDoS Saldırıları COVID-19 Salgını Sürecinde Arttı

  • Lore Security
  • 13 Ağustos 2020
DDoS Saldırıları COVID-19 Salgını Sürecinde Arttı

Güvenlik firması Kaspersky tarafından yapılan araştırmalarda , COVİD-19 salgını sürecinde şirketlerin uzaktan çalışma geçişi sonrasında, ddos saldırılarının önceki yıllara oranla ikinci çeyrekte çarpıcı bir şekilde arttığı ifadesini kullandı.

Yayınlanan rapora göre, güvenlik firmasının müşterileri için tespit ettiği ve engellediği DDoS saldırılarının sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre % 217 arttı. Saldırılar, ikinci çeyrekte ilk çeyrektekinden% 30 daha yüksekti. İlk çeyrekte bir günde en fazla saldırı sayısı, ilk çeyrekte 242’ye kıyasla neredeyse 300 oldu.

Kaspersky raporu, “Nisan’dan Haziran’a kadar olan dönem normalde bir durgunluk görüyor, ancak bu yıl, DDoS etkinliği önceki raporlama dönemine kıyasla arttı” diyor.

Raporda Kaspersky araştırmacıları, daha az güvenli ağlar kullanarak uzaktan çalışmaya geçişin, DDoS saldırıları da dahil olmak üzere siber suç faaliyetlerindeki artışlara kapı açtığını söylüyor.

Devlet kurumları da DDoS saldırılarında artış kaydetti. Temmuz ayında FBI, Şubat ayından bu yana saldırı girişimlerinde artış gördüğünü söyleyerek, ABD kuruluşlarını hedef almak için kullanan DDoS saldırılarındaki artışlar konusunda uyarıda bulundu.

Daha Fazla DDoS Saldırısı

Kaspersky raporu, DDoS saldırılarındaki artışın üçüncü çeyrekte de devam edeceğini ve birçok çalışanın evden çalışmaya devam edeceğini tahmin ediyor. Ve dördüncü çeyrekte tipik olarak tatil alışveriş sezonunda bu tür saldırılarda bir artış görüldüğü konusunda uyarıyor.

2020'nin ilk çeyreği ve ikinci çeyreği ile 2019'un ikinci çeyreğindeki karşılaştırmalı DDoS saldırı sayısı

2020’nin ilk çeyreği ve ikinci çeyreği ile 2019’un ikinci çeyreğindeki karşılaştırmalı DDoS saldırı sayısı

“Dördüncü çeyrekte saldırıları izlemek son derece ilginç olacak. Yıl sonu ve tatil sezonu geleneksel olarak DDoS saldırılarında herhangi bir eksiklik görmüyor, bu nedenle trend devam ederse , özellikle salgının ikinci dalgasıyla birlikte DDoS pazarının önemli ölçüde büyümesi olasıdır “diyor.

İkinci çeyrekte DDoS saldırıları, tespit edilen saldırıların yaklaşık% 65’ini oluşturan Çin’de en yaygın olanıyken, Kaspersky’nin ele aldığı vakalarla ilgili hesaplamasına göre ABD tüm saldırıların yaklaşık% 21’ini oluşturuyordu. Hong Kong, tüm saldırıların yaklaşık% 6’sı ile üçüncü oldu. Çin, ABD ve Hong Kong da DDoS saldırılarının başlatıldığı ilk üç ülke oldu.

Kaspersky Raporu

Lore Security
Admin
  • Kategoriler: