Exchange Server, 2021’de Abonelik Sistemine Geçiyor

  • Lore Security
  • 24 Eylül 2020
Exchange Server, 2021’de Abonelik Sistemine Geçiyor

Microsoft’un yaptığı açıklamada Exchange Server, SharePoint Server, Skype for Business Server ve Project Server’ın sonraki sürümlerinin 2021’in ikinci yarısında kullanıma sunulacağı ve yalnızca bir abonelik lisansının satın alınmasıyla kullanılabileceğini duyruldu.. Abonelik, desteğe, ürün güncellemelerine, güvenlik ve saat dilimi yamalarına erişim hakkı verecek.

Microsoft Office, 2021’in ikinci yarısında hem Windows hem de Mac için yeni bir kalıcı sürüm yayınlayacak.

Süreç Nasıl İlerleyecek ?
  • Exchange Serverın yeni sürümü çıktıktan sonra iki yıl içinde eğer ortamınızda Exchange Server 2019 kullanıyorsanız yerinde güncelleme yapılabilecek.
  • Eğer ortamda Exchange Server 2013, 2016 veya 2019 sürümlerinden biri varsa organizasyon içerisinde yeni gelecek sürüm, eski sürümle beraber aynı ortamda çalışabilecek ve geçiş için kolaylık sağlanacak.
  • Microsoft kullanıcılarını şu konuda uyarıyor. Mevcut Exchange Server 2013 veya 2016 kullanan müşteriler, Exchange Server’ı 2019 sürümüne yükseltmeleri halinde kendi ortamlarında yeni gelecek sürüme yükseltme yapıp kullanmaya devam edecekler. Microsoft, bu durumdan yararlanmak için müşterilerine zaman kaybetmeden sistemlerini 2019’a yükseltmelerini tavsiye ediyor.

Yeni Exchange Yönetim Merkezi Geliyor

Posta Kutusu Taşıma Kolaylaşıyor

Exchange Online yöneticileri artık posta kutularını başka bir aboneliğe taşımak için postaları dışarı çıkarıp daha sonra yeni abone sistemine taşımak zorunda değil. Yeni hizmet ile taşıma işlemi kolay bir şekilde yapılabilecek.

Exchange Online’da Benzersiz Adresler Oluşturun

Bu özellik, son kullanıcıların benzersiz e-posta adreslerini kullanarak e-posta listelerine kaydolmasını kolaylaştırır. Bu, daha sonra kurallar oluşturmayı ve adreslerin nerede sızdırıldığını tespit etmeyi kolaylaştırıyor.

Diğer Gelen Yenilikler ve Haberler ise Şöyle
  • Exchange Online PowerShell V2 için Sertifika Tabanlı Kimlik Doğrulama
  • PowerShell v2 Module Preview için Linux and PowerShell Core desteği

 

Kaynak

Lore Security
Admin